مقاطع سرد و گرم در نیم طبقه فلزی پیش ساخته(نیم طبقه مزنین ،سقف مزنین ) چیست؟

تعریف نیم طبقه مزنین ، نیم طبقه فلزی پیش ساخته
مزنین چیست و چه ویژگیهایی دارد؟
مرداد ۲۳, ۱۳۹۵
نیم طبقه فلزی -سقف مزنین-نیم طبقه مزنین-سازه فلزی پیش ساخته
نیم طبقه فلزی در معماری داخلی منازل
شهریور ۱, ۱۳۹۵

مقاطع سرد و گرم در نیم طبقه فلزی پیش ساخته(نیم طبقه مزنین ،سقف مزنین ) چیست؟

نیم طبقه فلزی پیش ساخته ، سقف مزنین ،نیم طیقه مزنین ، نیم طبقه فلزی، نیم طبقه پیش ساخته، سازه فلزی پیش ساخته ،

منظور از مقاطع سرد و گرم در نیم طبقه فلزی پیش ساخته(نیم طبقه مزنین ،سقف مزنین )

چیست؟

گاهی ممکن است با هدف کمتر کردن وزن کلی نیم طبقه فلزی پیش ساخته یا نیم طبقه مزنین و سقف مزنین در این سازه فلزی پیش ساخته از مقاطع سرد استفاده شود. مقاطع سرد اشاره به ورقه های فلزی دارد که برای استفاده از آنها در سازه فلزی پیش ساخته و نیم طبقه مزنین و سقف مزنین  ، آنها را به شکل خمیده در آورده و بعد مورد استفاده قرار می دهند. این خم شدگی می تواند تا حد زیادی موجب کاهش وزن سازه شود ولی در مقابل ، مقاومت نیم طبقه فلزی و نیم طبقه فلزی پیش ساخته را تا حد زیادی پائین می آورد و در نتیجه دوام و استقامت سازه فلزی پیش ساخته را کاهش می دهد. علاوه بر این ، شکل ظاهری نیم طبقه فلزی پیش ساخته که در ساختار آنها از مقاطع سرد استفاده شده است تغییر می کند. علت این فرسایش و تغییر شکل این است که محلی که در آن ورقهای فلزی پیش ساخته خم می شوند موجب فرسایش ساختار پایه ای فلز می شود در نتیجه استقامت نیم طبقه فلزی پیش ساخته یا همان (سقف مزنین،نیم طبقه مزنین) به شدت افت می کند؛ بنابراین کارآیی آن در دراز مدت بسیار کاهش پیدا کرده و قابلیت استفاده خود را از دست می دهد. در مقابل ، مقاطع گرم اشاره به استفاده از سازه های فولادی در همه قسمتهای نیم طبقه فلزی دارد. استفاده از فولاد در ساختار این سازه مزیتهایی دارد که استفاده از آن را به صرفه تر و مطمئن تر می کند. از جمله مزیتهای اصلی مقاطع گرم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نیم طبقه فلزی پیش ساخته ، سقف مزنین ،نیم طیقه مزنین ، نیم طبقه فلزی، نیم طبقه پیش ساخته، سازه فلزی پیش ساخته ،

نیم طبقه فلزی پیش ساخته ، سقف مزنین ،نیم طیقه مزنین ، نیم طبقه فلزی، نیم طبقه پیش ساخته، سازه فلزی پیش ساخته ،

یک) افزایش مقاومت سازه فلزی پیش ساخته(سقف مزنین، نیم طبقه مزنین)

استفاده از مقاطع گرم در نیم طبقه فلزی و نیم طبقه پیش ساخته ، مقاومت آن را تا اندازه زیادی افزایش می دهد و به همین دلیل استفاده از آن نسبت به مقاطع سرد  برای نیم طبقه مزنین و سقف مزنین ارجحیت دارد.

دو) امکان تهیه سازه فلزی پیش ساخته در ابعاد کوچکتر

علاوه بر مزیت افزایش مقاومت سازه فلزی پیش ساخته در استفاده از مقاطع گرم ، می توان به مزیت صرفه جویی در اندازه نیم طبقه فلزی نیز اشاره کرد. هر چه بتوان سازه نیم طبقه پیش ساخته را در ابعاد کوچکتری تهیه کرد می توانیم از فضای مورد نظر خود بیشترین استفاده را ببریم. بنابراین ، استفاده از مقاطع گرم در ساختار سازه های نیم طبقه فلزی موجب کاهش حجم و ابعاد نیم طبقه مزنین و سقف مزنین  می شود که مزیت بسیار مهمی به حساب می آید.

سه) افزایش توان تحمل بار

استفاده از مقاطع گرم موجب افزایش میزان تحمل بار در این سازه فلزی پیش ساخته  می شود. این مزیت در حالی است که در مقاطع سرد نمی توان از میزان بار بیشتری در نیم طبقه مزنین استفاده کرد. علت این امر این است که در مقاطع سرد ، ورقهای فلزی خمیده می شوند و همین موجب می شود تا مقاطع اندازه خیلی بزرگی داشته باشند ولی مقاطع گرم ، در اندازه های مختلف تهیه و ساخته می شوند و می توان با توجه به نوع کاربرد و مورد مصرف از اندازه مورد نیاز استفاده کرده و نیازی به خم کردن ورقهای فلزی نمی باشد و از تنوع بیشتری برخوردارند که قابلیت استفاده آنها  در نیم طبقه پیش ساخته را افزایش می دهد.

“نکته مهم و مورد توجه اینجاست که استفاده از مقاطع گرم برای سطح کف نیم طبقه مزنین نیز نسبت به مقاطع سرد دارای مزیت بیشتری است و یکی از برتریهای آن ، قدرت و استقامت بالای سقف مزنین  است در حالی که وزن کلی نیم طبقه فلزی افزایش پیدا نخواهد کرد.”

نیم طبقه فلزی پیش ساخته- سقف مزنین-نیم طیقه مزنین- نیم طبقه فلزی- نیم طبقه پیش ساخته- سازه فلزی پیش ساخته –

2 دیدگاه ها

  1. سقف مزنین ،نیم طبقه پیش ساخته ،سازه فلزی پیش ساخته ، نیم طبقه مزنین ، نیم طبقه فلزی پیش ساخته

  2. نیم طبقه فلزی سقف مزنین-نیم طبقه مزنینسازه فلزی پیش ساخته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *