مزایای سازه فلزی پیش ساخته

نیم طبقه فلزی -سقف مزنین-نیم طبقه مزنین-سازه فلزی پیش ساخته
نیم طبقه فلزی در معماری داخلی منازل
شهریور ۱, ۱۳۹۵
سقف مزنین ، سازه فلزی پیش ساخته ، نیم طبقه مزنین، نیم طبقه پیش ساخته
نیم طبقه پیش ساخته یا سازه فلزی پیش ساخته
شهریور ۷, ۱۳۹۵

مزایای سازه فلزی پیش ساخته

سازه فلزی پیش ساخته

مزایای سازه فلزی پیش ساخته

معرفی تکنولوژی سازه فلزی پیش ساخته سبک در صنعت ساختمان

صنعت ساختمان با توجه به  آمارهای موجود ، از لحاظ هزینه های  و تعداد  نیروی کار مرتبط با این صنعت ، بزرگترین صنعت در کشورها می­باشد. رشد سریع جمعیت و افزایش در خواست ها در این صنعت ، الزام  به کاهش زمان تحویل پروژه­ و تسریع در زمان برگشت هزینه های  سرمایه­ گذاران ودیگر عوامل  از این  دسته باعث شده­ است که  ایجاد تحولی عظیم در روش های  سنتی این صنعت  هر روزه بیشتر شود. روش­ “سازه ­فلزی پیش­ ساخته ” که یکی از صنعت های  نوپا در عرصه ساخت و ساز­ه فلزی پیش ساخته  در کشور است موضوع این مقاله با توجه به انواع سازه فلزی پیش ساخته از جمله نیم طبقه فلزی پیش ساخته و نیم طبقه  فلزی  با عنوان سقف مزنین و نیم طبقه مزنین  می باشد .

در ادامه نکات مهم آن بیان می گزدد: صنعت ساختمان در دنیا نزدیک به  صد تا صد و ده سال تاریخ ثبت شده  دارد و ابتدا آن به زمانی می رسد که اولین تیرها به صورت T شکل، تولید صنعتی شده و قطعات سازه فلزی پیش ساخته  با اشکال مختلف در مقیاس کارخانه ای فراهم شد.

اگر پیشرفت های علمی در ساختمان را به نوعی وارد شدن صنعت در ساختمان ­سازی به نامیم ، از حدود سال۴۷ تکنولوژی ساختمان وارد کشورمان شده است  و حد بالای  آن زمانی بود که ساختمان ­سازی به شکل شهرک ­سازی در بعضی از شهرهای بزرگ ، و برخی دیگر از شهرها آغاز به فعالیت کرده است . این صنعت بیشتر از کشورهای دیگر مانند کشور های هنلد آلمان که در این زمینه یعنی سازه فلزی پیش ساخته مثل سقف مزنین-نیم طبقه مزنین و سایر نیم طبقه فلزی پیش ساخته به ایران وارد شد.

سازه فلزی پیش ساخته

تکنولوژی سازه­ فلزی پیش­ ساخته :

تنوع  درسازه فلزی پیش ساخته ساختمان بسیار زیاد است و هر کدام خاصیت هایی و محدودیت­های منحصری را دارند. سیستم سازه ­فلزی پیش ساخته در حدود ۳۴ سال پیش یک مهندس آمریکایی اختراع  کرد. مرحله  پیشرفت صنعتی شدن آن ۵ تا ۶ سال به طول کشید. بزرگ ترین شرکت­های مهندسی که در دنیا به این تکنولوژی دست یافته اند ،. توجه زیاد صنایع اروپایی به تکنولوژی سازه­ فلزی پیش­ ساخته به خاطر سختی هایی بود که در سایر تکنولوژی­های  سازه فلزی پیش­ ساخته وجود داشت. به عنوان مثال تکنولوژی Large Panel  با اینکه سرعت بالا و کارخانه­ای بودن آن، با مشکل ضعف در اتصالات مواجه است ونیز وزن سنگین ساختمان یک مشکل جدی در این صنعت به شمار می­رود. حمل­ ونقل قطعات سنگین بتونی، این روش ایجاداین سازه فلزی پیش ساخته را  دشوار می­کند. در زلزله­ای که چند سال پیش درکشور ترکیه به وقوع پیوست ، ساختمان­های که در آنها از تکنولوژی Large Panel استفاده شده بود به دلیل ضعف  در اتصالات سازه فلزی پیش ساخته که وجود داشت باعث تخریب آن ها شد.

در تکنولوژی سازه ­فلزی پیش­ ساخته ، اتصالات به صورت یکپارچه است ،دیوار به دیوار، سقف  مزنین و نیم طبقه مزنین به دیوار و دیوار به پی. بر خلاف روش Large Panel  که اتصالات به صورت کام و زبانه است، در روش سازه­ فلزی  پیش ساخته ، اتصالات به صورت جوش نقطه­ای است و به یک دیگر متصل می گردد ساخته می­شود و پانل­ های سبک در محل اجرای ساختمان به فونداسیون جوش داده می­شود و نیز دیوارها و سقف  مزنین به هم جوش داده می­شوند و ساختمان با پانل­ های سبک ساخته می­شود. سپس در همان محل دیوارها و سقف  مزنین ونیم طبقه مزنین در محل، اتصالات به صورت همزمان متصل می گردد ،نیم طبقه  پبش ساخته و نیم طبقه فلزی از نظر مقاومت و سرعت و هزینه بسیار به صرفه تر از سایر سازه ها با این خاصیت می باشند   .

سقف مزنین و نیم طبقه فلزی که به صورت نیم طبقه پیش ساخته یا همان سازه فلزی پیش ساخته  که به صورت نیم طبقه فلزی پیش ساخته و به نام نیم طبقه مزنین معروف است یکی از صنعت های ساختمان سازی و ایجاد فضای بیشتر در انبار ها و سایر مکان ها  که نیاز به ایجاد فضای مجزا می باشد مود استفاده قرار می گیرد.

ویژگی­های مهم سازه­ فلزی پیش ساخته

الف) مقاومت در برابر زلزله

در این نوع سازه فلزی پیش ساخته به علت وجود مقاومت بالا و نیز نوع اتصالات آن در مقابل زلزله بسیار مقاومت مناسبی دارد . نیم طبقه مزنین و نیم طبقه پیش ساخته  و سقف مزنین در کل می توان به عنوان سازه فلزی پیش ساخته زد زلزله معرفی کرد .

ب) انعطاف­پذیری در تولید

سقف مزنین و نیم طبقه مزنین یکی از انواع سازه فلزی پیش ساخته و نیم طبقه پیش ساخته می باشد که دار انعطاف پذیری بالایی در تولید می باشد .

ج) ایمنی در ساختمان

سقف مزنین و نیم طبقه مزنین یکی از انواع سازه فلزی پیش ساخته و نیم طبقه پیش ساخته می باشد که با ایمنی بالایی که دارد می توان به عنوان یکی از نیم طبقه فلزی پیش ساخته ایمین معرفی کرد .

با توجه به تعاریف و بیان های بالا همچنان عده ای بر این باورن که یک سازه فلزی پیش ساخته ممکن است ضعف های بسیاری داشته باشد و می بایست خودمان بالای سر کار باشیم و به کارمان نظارت داشته باشیم . در صورتی که این سازه فلزی پیش ساخته یا همان سقف مزنین و نیم طبقه مزنین از سده چند کارشناس و آزمایش های رسمی و قابل استاد رد می شود و به مشتری خود می رسد . در نتیجه می توان این سازه فلزی پیش ساخته را جزء مدرن ترین و با اطمینان ترین نوع سازه و نیم طبقه فلزی پیش ساخته و نیم طبقه فلزی دانست و نام تجاری نیم طبقه مزنین و سقف مزنین را با اطمینان بر سره زبان آورد.

سقف مزنیننیم طبقه فلزینیم طبقه پیش ساختهسازه فلزی پیش ساختهنیم طبقه مزنین نیم طبقه فلزی پیش ساخته

2 دیدگاه ها

  1. […] با نام سقف مزنین و نیم طبقه مزنین می توانید این مقاله مزایای سازه فلزی پیش ساخته را دنبال نمایید […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *